Oklejanie samochodu jest popularne już od dawna. Pozwala to na niższy koszt, niż lakierowanie, a także możliwość ochrony lakieru. Ponadto, folie występują w wielu wariantach kolorystycznych, a więc i paleta barw jest większa niż w przypadku lakierowania. Owa metoda swoją popularność zawdzięcza także rosnącej trwałości stosowanych folii. Obecnie folia może „przeżyć” około 10 lat. Również czas wymagany do naklejenia jest mniejszy niż w przypadku pomalowania. Powody, dla których ludzie decydują się na tę metodę – są różne, natomiast kiedy już chcemy się za lakierowanie zabrać, powinniśmy wiedzieć kilka ważnych rzeczy.
Pierwszym i można powiedzieć, że najważniejszym w przypadku naklejania folii jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Auto należy bardzo dokładnie umyć, a następnie odtłuścić, tylko wtedy można założyć, że klej folii będzie się trzymał dobrze na nadwoziu. Następnie trzeba wybrać folię, zależnie od tego, jaki jest nasz cel. Można na samochód nakleić reklamę swojej firmy, a także zmienić cały kolor auta. Istnieją dwa główne typy folii.
Folia sztywna przeznaczona jest do klejenia powierzchni płaskich, czyli ten rodzaj idealnie sprawdzi się w przypadku umieszczenia na samochodzie reklamy bądź innego baneru. Jest gruba (0,07-0,10mm) i jej cena nie jest wysoka. Nie jest jednak zbyt elastyczna, dlatego nie zaleca się jej do oklejania całej karoserii. Łatwo się ją klei. Robi się to na „mokro” mając dodatkowo opalarkę do dyspozycji. Po nałożeniu, należy wygładzić powierzchnię za pomocą płaskiego narzędzia.
Folia wylewana jest niezwykle elastyczna, giętka. Zawdzięcza to swojej niewielkiej grubości, która może wynosić nawet 0,05mm. Taki rodzaj folii nakłada się na ciepło, za pomocą opalarki. W tym przypadku folia „rozlewa” się na różne elementy samochodu, bez względu na kształt. Za pomocą płaskich tacek należy pozbyć się ewentualnych pęcherzów powietrza między powierzchnią folii a karoserią. Ten typ nakłada się trudniej, niż folię sztywną.
Warto zaznaczyć, że w przypadku braku doświadczenia, najlepiej jest zlecić oklejanie samochodu osobie, która zna się na rzeczy. Jeżeli ktoś bardzo chce zrobić to samemu, trzeba zachować szczególną ostrożność i najlepiej by było, gdyby takiemu człowiekowi towarzyszyła chociaż osoba doświadczona.
Ceny takiej usługi u specjalistów wahają się między 20-120zł za metr kwadratowy. Zależy to oczywiście głównie od kształtu nadwozia. W przypadku całkowitej zmiany koloru karoserii należy się spodziewać, że cały proces zajmie około 2-3 dni. Trzeba również zwracać uwagę na to, czy samochód jest powypadkowy, bądź czy auto zostało wcześniej właściwie polakierowane, ponieważ folia może odchodzić z resztkami złej jakości lakieru bądź szpachli.
Należy także unikać myjni automatycznych, kiedy oklei się samochód. Szczotki takiej myjni mogą uszkodzić folię, pozadzierać ją. Spokojnie, myjnie bezdotykowe pozostają w pełni bezpieczne dla naklejonej folii. Warto nadwozie woskować, ponieważ pozytywnie wpłynie to na konserwację pojazdu.
Wpis powstał we współpracy ze sklepem Motos.pl.