Motoryzacja

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

25 listopada 2018

Fani modyfikacji pojazdów na pewno chcieliby, żeby ich samochód miał przyciemniane szyby. Zapewni to nie tylko dobry efekt wizualny, ale również lepszą izolację termiczną zarówno latem, jak i zimą.

Co warto wiedzieć przed zakładaniem folii przyciemniającej?

Przyciemnić można tylko szyby tylne pasażerów i bagażnika, natomiast szyba przednia i szyby kierowcy oraz pasażera ( z przodu) wg prawa muszą przepuszczać 70% światła. Nie oznacza to jednak, że można je przyciemnić w 30%, ponieważ są już przyciemnione fabrycznie właśnie w 30%. Niedostosowanie się do tych wytycznych może skutkować mandatem w wysokości do 500zł, a także odebraniem dowodu rejestracyjnego. Szyba bagażnika i tylnych pasażerów mogą być przyciemnione nawet w 100%.

Montaż folii przyciemniającej to nic trudnego!

Do zamontowania folii przyciemniającej będziesz potrzebować kilku narzędzi. Przede wszystkim, przyda się odpowiednia folia. Potrzebne są także ręczniki papierowe, detergent do mycia szyb, czasami narzędzie do skrobania oraz żyletka, ostry nóż do tapet, pojemnik, za pomocą którego można rozpylić płyn do montażu folii okiennych, opalarka (najlepiej o mocy nie mniejszej niż 2kW).

Należy zacząć montaż od tylnej szyby samochodu. Trzeba usunąć naklejki i klej z wewnętrznej strony szyby, a z zewnętrznej wycieraczkę. Szyby trzeba dokładnie zmierzyć. Kupioną folię należy pociąć na kawałki: szyba tylna, 2 szyby tylne pasażerów oraz dwie szyby tylne – w zależności od modelu auta.

Następnie trzeba bardzo dokładnie umyć szybę, najlepiej kilka razy.

Co dalej?

Rozpyl płyn do montażu folii na zewnętrznej stronie szyby (najlepiej w dużej ilości), aby później nałożyć na szybę folię przyciemniającą. Folia ochronna powinna znajdować się u góry. Zachowaj kilkucentymetrowy zapas po bokach! Za pomocą noża do tapet dokładnie przytnij folię i spryskaj ją roztworem. Spod nałożonej folii należy pozbyć się wody. Trzeba to zrobić ze środka na boki tak, żeby nadmiar folii znajdował się na górze i na dole szyby.

Nagrzej opalarkę i zacznij delikatnie podgrzewać folię. Najlepiej wyposaż się w bawełniane rękawiczki. Podczas ogrzewania wygładzaj folię od środka na boki. Możesz pomóc sobie filcową płytką lub innym podobnym narzędziem. Po wszystkim dotnij ponownie folię, zostawiając zapas na około 5mm.

Następnie otwórz bagażnik, musisz umyć wewnętrzną stronę szyby. Delikatnie podważ róg folii na zewnątrz i ściągnij ją. Bądź ostrożny! Ściągniętą folię odłóż w miejscu pozbawionym kurzu, a na wewnętrznej stronie szyby rozpyl płyn do montażu.

Taśmą papierową rozwarstw folię oraz zroś dokładnie stronę z klejem.

Energicznym ruchem należy nałożyć folię na szybę po wewnętrznej stronie (oczywiście klejem w stronę szyby). Dzięki wcześniejszemu zroszeniu, folia będzie się przesuwać po szybie, przez co z łatwością można dostosować jej położenie. Następnie znów trzeba zrosić folię i wycisnąć spod niej płyn (ponownie od środka, na boki).

Dotnij dokładnie i ze szczególną ostrożnością folię, po czym rozpyl płyn ponownie i wyciśnij od środka na boki folii.

Resztę szyb klei się analogicznie.

To wszystko, Twoje szyby zostały przyciemnione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *