Oklejanie samochodu folią jest bardzo praktycznym sposobem na zmianę jego wyglądu, ale także zabezpieczenie lakieru przed różnymi uszkodzeniami. Czy warto oklejać swój samochód? Co powinien wiedzieć każdy, kto planuje położenie folii na swoim aucie? W jaki sposób się do tego zabrać i jakich folii używać?
Gdy rdza pożera auto
Korozja jest prawdziwym utrapieniem właścicieli aut wszelkiej marki na całym świecie. Nie ma obecnie powłok samochodowych, z których można by tworzyć szkielet auta, a które nie ulegałyby korozji. Największe zagrożenie czyha na samochody niegarażowane, narażone na działanie czynników atmosferycznych przez całą dobę. W przypadku rdzy na masce najlepiej sprawdza się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Profilaktyka obejmuje przede wszystkim unikanie mikro uszkodzeń auta, które odsłaniają to, co pod lakierem, co jest najbardziej podatne na korozję. Drugą istotną rzeczą jest wyłapywanie najmniejszych nawet ognisk rdzy i reagowanie, czyli likwidowanie ich. Oklejanie auta folią łączy w sobie te dwa elementy profilaktyki antykorozyjnej. Po pierwsze, zabezpiecza lakier przed uszkodzeniami, bo stanowi dla niego dodatkową warstwę ochronną. Po drugie, po dokładnym usunięciu ogniska rdzy, osuszeniu i zafoliowaniu tego miejsca, tworzy się silna fizyczna bariera dla wilgoci i tlenu, która nie dopuszcza do rozprzestrzenienia się tego ogniska.
Jak się zabrać za oklejanie auta?
Wybór koloru i stopnia połysku folii to nie wszystko. Aby okleić auto folią, należy dokładnie je umyć, usunąć profesjonalnymi narzędziami wszelkie ogniska rdzy i zabezpieczyć je przed korodowaniem specjalnymi środkami. Następnie należy oszacować, jakiej szerokości folii potrzebujemy i ile metrów kwadratowych jej zużyjemy. Dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się oklejaniem aut. Posiadają one niezbędne narzędzia do przygotowania auta do oklejania, a także dostęp do folii samochodowych od najlepszych producentów. Samodzielne oklejanie folią samochodu wiąże się z ryzykiem niedokładnego przyklejenia okleiny i tworzeniem się bąbli powietrza pod nią, a tym samym – ryzykiem korozji.
Najpopularniejsze propozycje folii
Folia w efektowny sposób zmienia image samochodu, a przede wszystkim foliowanie jest tańsze niż lakierowanie. Folię można też łatwo odkleić, lecz trzeba na nią uważać, by nie myć auta w myjniach parowych, a jedynie bezdotykowych, które nie wpływają na szybkie odklejanie się folii.
Najczęściej wybieraną okleiną jest folia carbon 3M czyli wykonana z włókna węglowego, niezwykle odporna na zarysowania czy wodę. Najpopularniejszy z tej folii jest czarny mat formy 3M. Klienci coraz częściej wybierają też popularne obecnie na zachodzie folie szczotkowane w kolorze aluminium. Do nadania swojemu samochodowi bardzo klasycznego, oldschoolowego wyglądu warto zastosować folię 3M drewnopodobną, w kolorach i wzorze imitujących drewno. Zastosowanie takiej folii na brzegowych elementach auta jest najpopularniejsze na Zachodzie. Do poszerzenia właściwości ochronnych dla lakieru wystarczy natomiast przezroczysta folia ochronna o dużej wytrzymałości mechanicznej.